automatyka budynkowa

Przewodowy czy bezprzewodowy – który system sterowania wybrać?

W tym wpisie rozważymy dwie możliwości wyboru rodzaju sterowania automatyką budynkową. Do wyboru mamy dwie opcje: system przewodowy i bezprzewodowy.

Czym jest system przewodowy, jak działa i czym różni się od systemu bezprzewodowego?

System przewodowy

System przewodowy to przygotowanie instalacji już na etapie planowania budynku poprzez okablowanie wszystkich elementów systemu. Do wyboru mamy kilka możliwości układu okablowania:

  1. Okablowanie w rozproszeniu: W tym przypadku część modułów sterujących jest ukrywana w różnych częściach budynku, takich jak sufity, puszki elektroinstalacyjne do włączników i gniazd, podrozdzielnice oraz puszki rozgałęźne połączone wspólną magistralą. System ten, choć na etapie budowy tańszy, wymaga ingerencji w strukturę budynku podczas serwisowania lub rozbudowy. Ten rodzaj instalacji jest często wykorzystywany w nowym budownictwie z myślą o przyszłościowej rozbudowie automatyki budynkowej.
  2. Kablowanie w gwiazdę: Wszystkie przewody schodzą się do jednego wspólnego punktu zarządzania, jakim jest rozdzielnica elektryczna, serce całego systemu. To zdecydowanie najłatwiejszy system do późniejszego serwisowania i rozbudowy, ponieważ wszystkie urządzenia i przewody znajdują się w jednym miejscu.

Zalety systemu przewodowego:

  • Idealny do nowych budynków
  • Stabilna komunikacja
  • Możliwość sterowania małymi i dużymi obiektami
  • Łatwiejsza możliwość rozbudowy i diagnostyki
  • Możliwość rozbudowy o elementy bezprzewodowe

Wady systemu przewodowego:

  • Droższy w budowie

System bezprzewodowy

System bezprzewodowy można zainstalować na etapie użytkowania budynku. Do wyboru mamy kilka możliwości przesyłania danych, takich jak Wi-Fi, Bluetooth, Zigbee, Z-Wave czy RF. Wybierając system bezprzewodowy, warto stawiać na systemy otwarte, które umożliwiają podłączenie urządzeń różnych producentów. Istotne jest również uwzględnienie liczby urządzeń, które mają być sterowane. Przy zbyt dużej liczbie urządzeń centrala systemu bezprzewodowego może tracić na wydajności.

Jednym z istotnych aspektów systemów bezprzewodowych jest obecność PEM (promieniowania elektromagnetycznego), które może wpływać na zdrowie mieszkańców. Jest to jednak temat na osobny artykuł, który poruszymy w kolejnych wpisach.

Zalety systemu bezprzewodowego:

  • Proste i szybkie dopasowanie do użytkowanych inwestycji
  • Idealne do remontowanych budynków w ograniczonej skali
  • Zajmuje mało miejsca
  • Tańszy w budowie od systemu przewodowego

Wady systemu bezprzewodowego:

  • Możliwe zakłócenia przy większej liczbie urządzeń
  • Utrudniona naprawa i diagnostyka
  • Krótsza żywotność
  • Przewidziany głównie do małych obiektów
  • Emituje promieniowanie elektromagnetyczne

Wybór systemu sterowania

Decyzja dotycząca wyboru systemu sterowania zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj inwestycji, budżet oraz możliwości techniczne. System przewodowy działa zdecydowanie stabilniej, a wybór odpowiedniego producenta podnosi wartość inwestycji. Natomiast systemy bezprzewodowe najlepiej sprawdzają się w mikroinstalacjach z niewielką liczbą urządzeń do sterowania.

W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy mamy do czynienia z nowym budownictwem, gdzie ułożenie przewodów nie stanowi problemu, czy jest to remont budynku, gdzie można je jeszcze uwzględnić. W przypadku inwestycji już zamieszkanych, gdzie na etapie planowania nie przewidziano systemu okablowania, lepszym wyborem może być system bezprzewodowy.

Natomiast przy ograniczonym budżecie, na etapie budowania, warto zdecydować się na rozwiązanie w postaci systemu przewodowego rozproszonego. Daje to możliwości późniejszej rozbudowy i stabilnego działania. Chcesz zobaczyć, jak wyglądają wdrożenia różnych systemów? Zobacz nasze dotychczasowe realizacje.

Podsumowanie

Wybór systemu sterowania to inwestycja, która powinna być dokładnie przemyślana, uwzględniając zarówno obecne potrzeby, jak i przyszłe plany. Warto postawić na rozwiązania, które zapewnią niezawodność i elastyczność w działaniu, jednocześnie minimalizując koszty i czas instalacji. Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia, szczególnie w kontekście budżetu, rodzaju obiektu i stopnia zaawansowania technologii.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Sprawdź, jak możemy pomóc Ci w stworzeniu nowoczesnego i funkcjonalnego systemu automatyki budynkowej, idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.

Custom Avatar

Autor: Marek Łach

Od niemal 20 lat specjalizuje się w planowaniu i wdrażaniu systemów elektrotechnicznych w obiektach prywatnych oraz publicznych. Jako pasjonat nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań w automatyce budynkowej, stworzył markę EmTeam. Łączy praktyczne doświadczenie z teoretyczną wiedzą w dziedzinie instalacji elektrycznych i teletechnicznych.